Zamknij

Podejrzyj życie podlaskich jastrzębi w internecie

Redakcja
15.05.2018 13:30

Kolejna odsłona projektu Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku pozwala podejrzeć życie jastrzębi na żywo w sieci.

Podejrzyj życie podlaskich jastrzębi w internecie

Transmisja online z gniazda w Nadleśnictwie Dojlidy

W ubiegłym roku w ramach projektu Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku można było podglądać życie orlików krzykliwych z Nadleśnictwa Rudka. Tegoroczna odsłona pozwoli zajrzeć do gniazda jastrzębi w białostockim Nadleśnictwie Dojlidy. Z wysiadywanych jeszcze w kwietniu czterech jaj zdążyły już wykluć się młode, którymi troskliwie opiekuje się samica ptaka. Prowadzoną na żywo transmisję, przerywaną jedynie w godzinach nocnych, znajdziecie tutaj.

jastrzębie stream
fot.

Jastrzębie to kolejny gatunek, który możemy śledzić w internecie

Jastrzębie niełatwo podejrzeć samemu - jak tłumaczy w rozmowie z PAP dr. Paweł Mirski z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, utrudnia to ich strategia łowiecka. "Jastrząb raczej czatuje gdzieś na ścianie lasu i potem się udaje w krótką pogoń za ptakami. Także widzimy go stosunkowo rzadko" - gniazdo, z którego jest prowadzona relacja na żywo, udało się znaleźć dzięki nasłuchiwaniu ptaków. Projekt ma za zadanie zmienić wizerunek jastrzębi. Ptaki często kojarzą się z bezwzględnymi drapieżnikami, polującymi też na zwierzęta hodowlane. Jak się jednak okazuje, do takich metod ptaki uciekają się tylko w ostateczności. Głównie zimą, kiedy brakuje im innych źródeł pokarmu.

Jastrzębie występują w całej Polsce

Należą jednak do dosyć rzadkiego gatunku ptaków. Zdaniem Mirskiego, choć występują w całej Polsce, ich liczba w kraju waha się w okolicach 4 -5 tys. par. Bywają też mylone z innymi, znacznie liczniej występującymi gatunkami, takimi jak np. myszołów. Co ciekawe, samica jastrzębia jest większa od samca i to ona pełni dominującą rolę w parze. To, jak tłumaczy badacz, efekt tzw. dymorfizmu płciowego. "U jastrzębia ta różnica jest rzędu 40 proc. To widać czasami na kamerze. Samica jest większa, masywniejsza, szersza. Ona ma żółte oko, a samiec bardziej pomarańczowe" - dodaje Mirski.

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukawPolsce/AG

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Co słychać na dnie oceanu? Przekonaj się sam!

Zaskakujące odkrycie w Polsce: aleksandretta obrożna rozmnaża się na wolności

Żaden jaguar nie oprze się zapachowi...męskich perfum Calvina Kleina