Zamknij

Pierwszy dzień jesieni 2021 - kiedy jest kalendarzowy i astronomiczny początek jesieni? [DATA]

21.09.2021 14:09

Kiedy pierwszy dzień jesieni 2021 kalendarzowej i astronomicznej? Data początku jesieni tradycyjnie przypadnie na wrzesień. To właśnie wtedy przywitamy nową porę roku, a pożegnamy upalne lato. Szczegóły dotyczące tego, kiedy jest jesień 2021 kalendarzowa i astronomiczna, można znaleźć poniżej.

Pierwszy dzień jesieni 2021 - kiedy jest kalendarzowy i astronomiczny początek jesieni? [DATA]
fot. SHUTTERSTOCK

Pierwszy dzień jesieni 2021 - kiedy jest kalendarzowy początek jesieni, a kiedy astronomiczny? Czy dni te wypadają w tym samym terminie? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kiedy jesień w 2021 roku.

Zmiana czasu 2021 na zimowy - kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy? [DATA]

Pierwszy dzień jesieni 2021 - kiedy jest kalendarzowy początek jesieni? [DATA, TERMIN]

Choć data pierwszego dnia jesieni jest stała i zawsze wypada w tym samym terminie, to co roku na przełomie sierpnia i września wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy jesień. W 2021 roku, jak i w poprzednich latach, nowa pora roku rozpoczyna się 23 września. Tym razem będzie to czwartek.

Jesień kalendarzowa 2021 tradycyjnie będzie trwać przez trzy miesiące, aż do 21 grudnia. To właśnie w ten dzień rozpocznie się kalendarzowa zima.

Kiedyś pierwszy dzień jesieni obchodzony był bardzo uroczyście. Tego dnia zostawiano na polu kilka nieskoszonych kłosów po to, by ziemia nie była całkowicie pozbawiona ziarna, a resztę chowano do świątyni. Kilka dni przed początkiem tej pory roku przed posągiem Świętowita (boga urodzaju i wojny) stawiano także kielich z pitnym miodem. Jeśli napój został nietknięty, oznaczało to obfite plony. Ponadto w pierwszy dzień jesieni ludzie dziękowali bóstwom za zbiory z pól i prosili o obfite plony w następnym roku. Organizowali także huczne zabawy.

Zmiana czasu 2021 na zimowy: o której przestawiamy zegarki i czy śpimy dłużej, czy krócej?

Współcześnie w okolicach jesieni obchodzi się dożynki. Uroczystościom zazwyczaj przewodzi Starosta i Starościna dożynkowi. Na początku wznoszone są specjalne wieńce wykonane ze zbóż, kłosów oraz polnych kwiatów. Następnie Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek, którego funkcję najczęściej pełni kapłan (religijne) lub przedstawiciel lokalnej administracji państwowej bądź samorządowej (świeckie). Później składane są symboliczne dary z najnowszych plonów. Zwieńczeniem dożynek jest najczęściej festyn ludowy.  

Równonoc jesienna 2021 - kiedy jest przesilenie jesienne w tym roku? Co to jest? [DATA, TERMIN]

Astronomiczny początek jesieni 2021 – kiedy jest pierwszy dzień jesieni? [DATA]

Pierwszy dzień jesieni 2021 astronomicznej i kalendarzowej nie zawsze przypada na ten sam termin. Tak będzie i w tym roku. Pierwszy dzień jesieni astronomicznej w 2021 przypadnie na środę, 22 września. Oznacza to, że jesień astronomiczna wypadnie dzień wcześniej niż kalendarzowa.

Pierwszy dzień tej pory roku to dzień tak zwanej równonocy jesiennej 2021. Jest to moment, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi, gdzie promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. Od tego momentu Słońce mocniej będzie oświetlać jedną półkulę Ziemi od drugiej. Podczas równonocy dzień i noc trwają w przybliżeniu tyle samo, czyli 12 godzin. Po dacie równonocy jesiennej dnie stają się coraz krótsze, a noce dłuższe.

 

RadioZET.pl