Obserwuj w Google News

Oscary 2022 - statuetka i nagrody pieniężne: co otrzymują laureaci Oscarów?

2 min. czytania
18.03.2022 15:15
Zareaguj Reakcja

Statuetka Oscara i nagrody pieniężne dla laureatów najważniejszej nagrody w branży filmowej to temat, na który informacji rokrocznie nawet na kilka dni przed wielką galą, poszukuje w sieci wiele osób. Nie wszyscy w końcu wiedzą, co dokładnie otrzymują zwycięzcy poszczególnych kategorii. Szczegółowe informacje na temat statuetki i nagrody pieniężnej Oscarów 2022, można znaleźć poniżej.

Oscary 2020 - statuetka i nagrody pieniężne: co otrzymują laureaci Oscarów?
fot. Shutterstock

Oscary 2022 - statuetka i nagrody pieniężne: co otrzymują laureaci kategorii "Najlepszy reżyser", "Najlepsza aktorka", "Najlepszy aktor", "Najlepsze aktorka/aktor drugoplanowi" itd.? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o statuetce i nagrodach pieniężnych Oscarów.

Oscary 2022: NOMINACJE. Kto powalczy o statuetkę? [LISTA NOMINOWANYCH]

Statuetka Oscara 2022 - jak wygląda i ile jest warta?

Informacje o statuetce Oscara, jak wygląda i ile jest warta, szczególnie interesują wiele osób. Temat ten poruszany jest rokrocznie przede wszystkim na kilka tygodni przez rozpoczęciem się długo wyczekiwanej gali. Nic dziwnego, nie wszyscy w końcu wiedzą, jaką dokładnie statuetkę Oscara otrzymują laureaci poszczególnych kategorii.

Oscary 2022: Polska z szansą na prestiżową statuetkę! "Sukienka" z nominacją do Oscara

Statuetka Oscara przedstawia rycerza, opierającego się na dwuręcznym mieczu, który stoi na rolce filmu posiadające pięć szprych. Każda z nich ma symbolizować jedną z grup zawodowych reprezentowanych w Akademii. Mowa tu o aktorach, scenarzystach, reżyserach, producentach oraz technikach. Statuetka Oscara waży około 3,9 kg i ma około 35 cm wysokości. Wykonana jest z tzw. britannium, czyli stopu cyny (93%), antymonu (5%) i miedzi (2%), pokrytego 24-karatowym złotem.

Statuetka Oscara warta jest około 500 dolarów. Co ciekawe, zanim właściciel wystawi ją na aukcji, ma obowiązek zaproponować jej kupno Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej za jednego dolara. 

Akademia nigdy nie chciała, aby Oscar był traktowany jako przedmiot handlu - powiedział przedstawiciel organizacji.

Statuetkę zaprojektował Cedric Gibbons w 1928 roku. Obecnie wykonywane są one przez jedną z fabryk w Chicago.

Oscary 2022 - nagrody pieniężne: ile otrzymują laureaci?

Wiele osób poszukuje także w sieci informacji na temat tego, jaka jest nagroda pieniężna dla laureatów Oscarów i ile pieniędzy otrzymują. Otóż laureaci w poszczególnych kategoriach otrzymują jedynie wspomnianą powyżej statuetkę. Poza nią nie dostają żadnej nagrody pieniężnej w postaci czeku. 

Oczywiście, jeśli jakiś film lub jego twórca dostanie Oscara (lub nominację), to wiąże się to z niemałymi wpływami pieniężnymi w niedalekiej przyszłości. Przykładowo - jak podaje portal Money - podczas gdy przeciętny film, który ukazał się w Stanach Zjednoczonych w latach 2000-2009 r. zarabiał średnio około 19 mln dol., to już obraz z jedną nominacją do Oscara zgarniał 73 mln dol. Nominacja w kategorii "Najlepszy film" oznaczała natomiast wzrost wpływów do 109 mln dol., a nagroda Akademii to dla zwycięzcy wpływy na poziomie nawet 143 mln dol.

Dariusz Wolski: kim jest Polak nominowany do Oscara?

Z kolei jak podaje Polskie Radio, aktorka Halle Berry, po zdobyciu Oscara  za najlepszą rolę pierwszoplanową w 2002 w filmie "Czekając na wyrok", zaczęła zarabiać aż o 98 proc. więcej niż wcześniej. Podobnie dochody Toma Hanksa zwiększyły się po otrzymaniu dwóch nominacji ("Poza światem", "Szeregowiec Ryan") i trzech Oscarów ("Forrest Gump", "Filadelfia", "Duży") aż o 93 procent.

RadioZET.pl/JW