Obserwuj w Google News

Olivia Colman: kim jest aktorka nominowana do Oscara 2022 za rolę w filmie "Córka"?

3 min. czytania
Aktualizacja 16.02.2022
16.02.2022 09:00
Zareaguj Reakcja

Olivia Colman za film "Faworyta" zdobyła Oscara 2019 w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. W 2022 roku ma okazję na zdobycie drugiej statuetki za film "Córka". Za sprawą występów w licznych filmach i serialach jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w brytyjskiej telewizji. Szczegółowe informacje o karierze, życiu prywatnym Olivii Colman i filmach, w których zagrała, można znaleźć poniżej.

Olivia Colman - kim jest zdobywczyni Oscara 2019 za rolę w filmie "Faworyta"?
fot. Matrix Media Group/face to face/FaceToFace/REPORTER/EASTNEWS

Kim jest  Olivia Colman? Filmy, "Faworyta", "Ojciec", "Córka", wiek, wzrost, mąż, dzieci, kariera, osiągnięcia, życie prywatne i inne informacje na temat aktorki, która zdobyła  Oscara za rolę w filmie "Faworyta" i ma szansę na kolejną statuetkę, można znaleźć poniżej.

Zobacz także:  Olivia Colman: najlepsze filmy i seriale z aktorką nominowaną do Oscara 2021 [TYTUŁY]

Olivia Colman nominowana do Oscara 2022 za rolę w filmie "Ojciec"

Olivia Colman zdobyła Oscara 2019 w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa za rolę w filmie "Faworyta". Tym razem ma szansę na zdobycie kolejnej statuetki za rolę w filmie "Córka", gdzie Colman gra u boku Jessie Buckley i Dakoty Johnson. "Córka" to opowieść o życie Ledy. Kobieta spędza wakacje nad morzem, gdzie konfrontuje się ze swoją przeszłością.

Oprócz Olivii Colman, o Oscara 2021 dla najlepszej aktorki drugoplanowej walczą: Nicole Kidman ("Being the Ricardos"), Jessica Chastin ("Oczy Tammy Faye"), Kristen Stewart ("Spencer") i Penelope Cruz ("Matki równoległe").

Redakcja poleca

Olivia Colman - kim jest aktorka nominowana do Oscara 2021?

Olivia Colman, a właściwie Sarah Caroline Olivia Colman, urodziła się 30 stycznia 1974 w Wielkiej Brytanii. W tym roku skończyła 48 lat. Ma 170 cm wzrostu. Swoje pierwsze doświadczenie aktorskie zdobyła bardzo wcześnie, bo już w wieku 16 lat, kiedy to zagrała w szkolnej sztuce. Początkowo nie myślała o aktorstwie, dlatego też przez jeden semestr studiowała nauczanie początkowe. Podczas tych studiów Olivia Colman poszła na przesłuchanie do amatorskiego teatru studenckiego. To właśnie tam spotkała studenta prawa Eda Sinclaira, który wiele lat później został jej mężem. 

Kiedy Sinclair zdecydował się na naukę w Bristol Old Vic Theatre School, Olivia Colman poszła za nim. W 1999 roku ukończyła studia aktorskie. Olivii Colman w rozwinięciu kariery pomogli Mitchell i Webb, których poznała na początku studiów. Za sprawą występów w licznych serialach i filmach Olivia Colman stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w brytyjskiej telewizji. Aktorka wystąpiła m.in. w takich produkcjach jak "Żelazna dama", "Weekend z królem", "Daję nam rok", "Morderstwo w Orient Expressie", "Peep Show", "Nocny recepcjonista", "The Crown" czy "Broadchurch". Za rolę w filmie "Faworyta" została nagrodzona prestiżowym Oscarem.

Na swoim koncie Olivia Colman na wiele prestiżowych nagród, m.in. Oscara, Złote Globy, Satelita, BAFTA czy Puchar Volpi.

Olivia Colman prywatnie związana jest z aktorem Edem Sinclairem. Para pobrała się w 2001 roku. Mają dwóch synów - Finna (ur. 2005) oraz Halla (ur. 2007) oraz córkę (ur. 2015).

Olivia Colman: 5 filmów, które warto zobaczyć z aktorką nominowaną do Oscara 2022

  • 1. "Faworyta" (2018), reż. Yorgos Lanthimos

"Faworyta" to film, który przyniósł Olivii Colman Oscara. Aktorka wciela się w schorowaną królową Annę, której słabość wykorzystuje lady Sara. Wszystko zmienia się, gdy na dworze pojawia się nowa służąca - Abigail.

  • 2. "Lobster" (2015), reż. Yorgos Lanthimos

"Lobster" to poruszająca historia, ukazująca alternatywny świat. Samotni ludzie są aresztowani i przenoszeni do specjalnego hotelu, gdzie mają 45 dni na znalezienie partnera.

  • 3. "Ojciec" (2020), reż. Florian Zeller

Film "Ojciec" to kolejna pozycja, która przyniosła Olivii Colman nominację do Oscara. Aktorka statuetki nie otrzymała, ale film warto zobaczyć. Jest to opowieść o relacjach rodzinnych - Anne próbuje opiekować się ojcem, który ma pierwsze oznaki demencji, ale za wszelką cenę chce pozostać samodzielny.

  • 4. "Tyranozaur" (2011), reż. Paddy Considine

Joseph jest człowiekiem z problemami. Poznaje Hannah, pracownicę sklepu chrześcijańskiej organizacji charytatywnej. Początkowo szydzi z jej wiary, jednak z czasem zbliżają się do siebie.

  • 5. "Weekend z królem" (2012), reż. Roger Michell

Olivia Colman jest rozpoznawalna dzięki roli w "The Crown", jednak już wcześniej przyjmowała role w produkcjach poświęconych brytyjskiej rodzinie królewskiej. Film "Weekend z królem" rozgrywa się w 1939 roku. Opowiada losy króla Jerzego VI, który wybrał się z oficjalną wizytą do USA, by przekonać prezydenta Roosevelta do zaangażowania się w wojnę w Europie.

Redakcja poleca
Oscary 2022: 5 największych skandali w historii Oscarów [FOTO]

RadioZET.pl/JW