Zamknij

Olga Tokarczuk - kim jest laureatka Literackiej Nagrody Nobla 2019, za co została nagrodzona, co napisała? [KSIĄŻKI]

Karolina Piotrowska
11.12.2019 11:31
Olga Tokarczuk - NOBEL literacki 2019: kim jest, za co nagrodzona i co napisała? [KSIĄŻKI]
fot. MAREK LASYK/REPORTER / East News

Kim jest Olga Tokarczuk? Nobel Literacki 2019 został przyznany właśnie polskiej autorce, a jednym z jej dzieł, które zostało docenione przez Komitet Noblowski, jest powieść "Księgi Jakubowe". W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na jej temat: książki Olgi Tokarczuk, pochodzenie, rodzina i szczegóły dotyczące jej kariery oraz za co otrzymała Literacką Nagrodę Nobla 2019.

Olga Tokarczuk - NOBEL literacki 2019: za co pisarka otrzymała nagrodę? Kim jest Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla i co o niej wiemy? W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na jej temat, a także wymieniamy najważniejsze książki Olgi Tokarczuk, za które otrzymała Literacką Nagrodę Nobla 2019.

Olga Tokarczuk - kiedy otrzyma Nobla i gdzie obejrzeć ceremonię wręczenia nagrody? [TRANSMISJA]

Kim jest Olga Tokarczuk? [RODZINA, POCHODZENIE, KARIERA]

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie, gdzie się wychowywała. Następnie przeniosła się z rodzicami do Kietrza, gdzie ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida. 

Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów jako wolontariuszka opiekowała się osobami chorymi psychicznie. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. 

Gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, zrezygnowała z pracy i po przeprowadzeniu się do Nowej Rudy poświęciła się pisaniu. Mieszka obecnie we Wrocławiu, także w Krajanowie koło Nowej Rudy, w Sudetach Środkowych. Pejzaż i kultura tych okolic przewija się w kilku jej utworach. Prowadzi warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Zadebiutowała w 1979 na łamach pisma "Na przełaj", gdzie pod pseudonimem Natasza Borodin ogłosiła pierwsze opowiadania. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993. Wydała wówczas Podróż ludzi Księgi. Książka uzyskała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Publikowała m.in. w "Mandragorze".

Olga Tokarczuk - Nobel Literacki 2019: za co otrzymała nagrodę i co napisała? [KSIĄŻKI]

Według bukmacherów Olga Tokarczuk była jedną z faworytek do otrzymania Literackiej Nagrody Nobla w 2019 roku. O laureatach dowiedzieliśmy się dopiero po godzinie 13.00 w czwartek, 10 października. Informacja o tym, kto jest nominowany do Nobla Literackiego, a także do nagród w innych kategoriach, jest tajna i nigdy nie jest przekazywana do wiadomości publicznej. 

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok! Jest to polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, psycholog. Do tej pory została laureatką The Man Booker International Prize 2018 za powieść "Bieguni" oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej "Nike" za powieści: "Bieguni" (2008) i "Księgi Jakubowe" (2015).

Powieść "Prowadź swój pług...", na podstawie której Agnieszka Holland zrealizowała film "Pokot", znalazła się na liście 100 najlepszych książek XXI w. według "Guardiana".

Literacka Nagroda Nobla 2019 - kto wygrał, kim są laureaci i za co otrzymali Nobla?

Już w czwartek, 10 października 2019 roku, poznaliśmy laureatów literackiej Nagrody Nobla. Ten rok był o tyle szczególny, że zostało wyłonionych aż 2 laureatów. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wyróżnienie nie zostało przyznane ze względu na skandal w Akademii Szwedzkiej.

RadioZET.pl/KP