Zamknij

Od kiedy śpiewamy kolędy i do kiedy śpiewa się je w kościele? [DATA, TERMIN]

04.12.2020 12:16

Od kiedy i do kiedy śpiewa się kolędy 2020/21? Choć piosenki świąteczne puszczane są w stacjach radiowych nawet od początku grudnia, to kolędy można usłyszeć z reguły dopiero od drugiej połowy tego miesiąca. Przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, od kiedy śpiewamy kolędy w kościele i do kiedy.

Od kiedy śpiewamy kolędy i do kiedy śpiewa się je w kościele? [DATA, TERMIN]
fot. SHUTTERSTOCK

Od kiedy śpiewamy kolędy w kościele i do kiedy można ich słuchać? Czy ją jakieś określone terminy? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, od kiedy i do kiedy śpiewa się kolędy.

Od kiedy śpiewamy kolędy?

Informacje na temat tego, od kiedy śpiewa się kolędy, szczególnie interesują wiele osób. Choć piosenki świąteczne puszczane są w stacjach radiowych nawet od początku grudnia, to kolędy można usłyszeć z reguły dopiero od drugiej połowy tego miesiąca, a dokładniej od Wigilii. To właśnie od 24 grudnia najczęściej śpiewa się kolędy i można je usłyszeć w radiu. 

Sytuacja, jeśli chodzi o to, od kiedy śpiewamy kolędy w kościele, przedstawia się bardzo podobnie. W kościołach kolędowanie zaczyna się w pasterkę, która najczęściej odprawiana jest o północy z 24 na 25 grudnia. To właśnie wtedy po raz pierwszy można usłyszeć kolędy w kościele.

Lulajże Jezuniu: TEKST - słowa kolędy i nuty na flet [DO DRUKU]

Do kiedy śpiewa się kolędy? [DATA, TERMIN]

Wiele osób szuka także w sieci informacji na temat tego, do kiedy śpiewa się kolędy. Z reguły kolędowanie w kościele trwa do Niedzieli Chrztu Pańskiego, czyli następnej niedzieli po Święcie Trzech Króli. W 2021 roku będzie to niedziela, 10 stycznia. Co ciekawe, w polskiej tradycji dopuszcza się śpiewanie kolęd nawet do 2 lutego, czyli do Ofiarowania Pańskiego, inaczej Matki Boskiej Gromnicznej. 

Kolędy polskie - utwory i teksty. Najpiękniejsze kolędy na Święta Bożego Narodzenia 2020

Warto także dodać, że oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, od kiedy i do kiedy śpiewa się kolędy. Wszystko zależne jest od nas samych.

 

Według tradycji chrześcijańskiej autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu i była ona śpiewana w zorganizowanej przez niego szopce. Najstarsza polska kolęda to "Zdrow bądź, krolu anjelski" z 1424 roku. Z kolei najsłynniejszą kolędą jest "Cicha noc", którą przetłumaczono na ponad 300 języków i dialektów. Powstała w roku 1818 w małym austriackim miasteczku Oberndorf bei Salzburg w Alpach. Jej autorami byli wikary miejscowego kościoła Józef Mohr oraz jego organista Franz Xaver Gruber.

Kolędy polskie - LISTA, TEKST: tradycyjne polskie kolędy na Wigilię do śpiewania

RadioZET.pl