Zamknij

Od jakiego wieku można jeździć skuterem i jakie warunki trzeba spełnić 2020?

15.10.2020 12:59

Od jakiego wieku można jeździć skuterem i jakie warunki trzeba spełnić? Informacji na ten temat szuka wiele osób, a przede wszystkim ci, którzy mają w planach zdawanie prawa jazdy na motorower. Szczegółowe informacje o wieku oraz pozostałych warunkach, można znaleźć poniżej.

Od jakiego wieku można jeździć skuterem i jakie warunki trzeba spełnić?
fot. SHUTTERSTOCK

Od jakiego wieku można jeździć skuterem? Ile trzeba mieć lat? Jakie warunki należy spełnić? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, od jakiego wieku można zdawać prawo jazdy na skuter.

Od jakiego wieku można jeździć skuterem?

Informacje na temat tego, od jakiego wieku można jeździć skuterem i ile trzeba mieć lat, żeby móc prowadzić skuter, szczególnie interesują wiele osób. Temat ten poruszany jest przede wszystkim przez tych, którzy mają w planach zdawanie prawa jazdy na motorower. Warto na początku wspomnieć, że jeszcze kilka lat temu, istniała karta motorowerowa, która upoważniała do prowadzenia skuterem, a żeby ją zdobyć należało zdać egzamin. Mógł to zrobić każdy, kto ukończył 13 lat.

Na początku 2013 roku wprowadzono jednak pewne zmiany. Karta motorowerowa została przekształcona w prawo jazdy kategorii AM. Ponadto zmienił się też limit wieku - obecnie osoby, które chcą prowadzić skuter, muszą mieć ukończone 14 lat. 

Prawo jazdy kategorii AM upoważnia do kierowania skuterem o pojemnościowej skokowej mocy silnika nieprzekraczającej 50cm3 i konstrukcyjnie ograniczonej prędkości jazdy do 45km/h.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby jeździć skuterem 2020?

Podstawowym warunkiem, żeby jeździć skuterem, jest - jak już wspominaliśmy powyżej - ukończenie 14. roku życia. Ponadto trzeba uzyskać orzeczenie lekarskie o tym, że nie istnieją przeciwwskazania do kierowania pojazdami mechanicznymi. Należy zdać również egzamin państwowy i zaliczyć szkolenie. 

Warto także wspomnieć, że jeśli kandydat na kierowcę motoroweru ma mniej niż 18 lat, będzie musiał dodatkowo przedstawić pisemną zgodę rodzica lub opiekuna.

Co istotne - jak czytamy na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach - osoby, które ukończyły 18 lat przed wejściem w życie nowych przepisów (19 stycznia 2013 r). na zasadzie praw nabytych zachowują przywilej jeżdżenia motorowerem, bez obowiązku posiadania prawa jazdy lub karty motorowerowej.

RadioZET.pl