Obserwuj w Google News

O której godzinie pierwsza gwiazdka 2021 i kiedy zasiada się do wigilijnej kolacji? [GODZINA]

2 min. czytania
22.12.2021 15:12
Zareaguj Reakcja

O której godzinie pierwsza gwiazdka pojawi się na niebie w Wigilię 2021? O której godzinie zasiada się do wigilii zgodnie z tradycją? Sprawdzamy odpowiedzi na jedne z najczęściej zadawanych pytań przed Świętami Bożego Narodzenia 2021.

O której godzinie pierwsza gwiazdka i kiedy zasiada się do kolacji wigilijnej?
fot. Shutterstock

Wigilia 2021 i pierwsza gwiazdka - o której godzinie pojawi się pierwsza gwiazdka na niebie w Wigilię 2021? Sprawdzamy, o której godzinie w tym roku będzie można zasiąść wspólnie do stołu wigilijnego.

Dlaczego święta Bożego Narodzenia obchodzimy 25 grudnia? [ZNACZENIE]

Pierwsza gwiazdka - o której godzinie pojawi się na niebie w 2021 roku?

Tak zwana "pierwsza gwiazdka" to tradycja związana z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Pojawienie się na niebie pierwszej gwiazdki wyznacza godzinę rozpoczęcia kolacji wigilijnej. We czwartek, 24 grudnia, czyli w Wigilię Bożego Narodzenia 2021 Słońce zajdzie wyjątkowo wcześnie, bo około godziny 15.30. Oznacza to, że już od około godziny 16.00 będzie można wypatrywać na niebie pierwszej gwiazdki i zasiąść wspólnie do kolacji wigilijnej.

Tradycje bożonarodzeniowe - zwyczaje świąteczne i wigilijne w Polsce

Wigilia 2021 - o której godzinie zasiada się do stołu wigilijnego?

Tradycja mówi, że wieczerza wigilijna powinna rozpocząć się wraz z nadejściem pierwszej gwiazdki. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii ujrzeli Trzej Królowie. Zazwyczaj jednak do kolacji wigilijnej zasiada się dopiero około godziny 18.00. Tradycyjnie wieczerzę rozpoczyna się modlitwą, a następnie jedna osoba czyta fragment Ewangelii Łukasza o narodzinach Jezusa.

Który fragment Biblii czytamy w Wigilię przed kolacją? [EWANGELIA 24.12]

Po kolacji wigilijnej wiele rodzin wybiera się wspólnie na Pasterkę. Msza odbywa się najczęściej około północy, jednak tak naprawdę zależy to od ustaleń poszczególnych parafii. Zdarza się, że rozpoczyna się ona już o 21.00 lub 22.00. Informacje na temat godziny Pasterki zazwyczaj podawane są podczas niedzielnych mszy lub publikowane są na stronie internetowej danej parafii.

Wigilia - czy jest post 24 grudnia, czy można jeść mięso?

RadioZET.pl