Zamknij

O czym śni wasz pies? Prawdopodobnie o was

Redakcja
04.03.2019 13:35

Wyniki nowych badań zwierzęcych behawiorystów z Uniwersytetu Harvarda ujawniły, że do najczęstszych marzeń sennych waszych czworonożnych pupili należą te o was! To właśnie ukochani właściciele, ich zapach, twarz, a także wspólna zabawa są najczęstszymi obiektami występującymi w snach psów. Jak badacze to udowodnili? To nie jedyny gatunek, który może śnić w sposób podobny do ludzi. 

O czym śni wasz pies? Prawdopodobnie o was
fot. PxHere

Psy najczęściej śnią o swoich właścicielach

Zastanawialiście się kiedyś, o czym może śnić wasz czworonożny ulubieniec? Badacze z Uniwersytetu Harvarda postanowili to sprawdzić – dzięki przeprowadzonym badaniom udało im się ustalić, że najczęstszym obiektem występującym w marzeniach sennych waszego psa prawdopodobnie jesteście właśnie wy. Choć sny psów są znacznie bardziej wizualne i krótsze od naszych, ich cykl snu jest bardzo podobny do ludzkiego. To właśnie to pozwoliło badaczom odkryć, o czym zazwyczaj śnią czworonogi. Tak samo jak u ludzi, po fazie płytkiego snu, kiedy zwalnia serce, spada temperatura ciała oraz ustaje ruch oczu, u zwierzaków także następuje jedna z dwóch faz snu głębokiego, czyli REM (Rapid Eye Movement). To właśnie w tej fazie dochodzi do pojawienia się marzeń sennych wskutek największej aktywności mózgu w całym cyklu sennym. „Psie sny są z pewnością mniej logiczne od ludzkich, za to bardzo żywe wizualnie. Tak jak ludzie najczęściej śnią o tym, co najbardziej interesuje ich w ciągu dnia, tak i psom przypominają się podczas snu np. ukochane osoby. Jako że te zwierzęta wykazują bardzo duże przywiązanie do swoich właścicieli, to właśnie oni najprawdopodobniej pojawią się w ich snach. Ich twarze, zapach czy wspólna zabawa to właśnie najczęstsze tematy marzeń sennych czworonogów” – tłumaczy współautorka badań, Dr. Deirdre Barrett.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

PxHere
fot.

PxHere

Psy mają podobny cykl snu, jak ludzie

Tak samo zresztą, jak większość ssaków. Dr Barrett bada wzorce marzeń sennych zwierząt już od lat, wskazuje jednak na znaczące różnice pomiędzy ich rodzajami dla poszczególnych gatunków. Podczas gdy psy śnią o nas, koty najczęściej przeżywają w marzeniach sennych polowanie. Dowodzi tego chociażby ich aktywność podczas fazy snu REM w postaci charakterystycznych skoków czy podkradania się. Podczas pozostałych faz snu zwierzęta zazwyczaj nie poruszają się za to w ogóle. To właśnie zdaniem dr Barrett najlepiej świadczy o tym, że muszą podobnie jak my przeżywać marzenia senne. To jednak, jak podkreśla, ciągle sfera spekulacji. „Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, że zwierzęta mają takie same fazy snu, jak ludzie. Choć ich cykl jest podobny, być może ich sny nie są tak samo rozbudowane, jak nasze. Istnieje jednak spora szansa, że psy czy koty potrafią śnić w sposób podobny do ludzkiego. Dotychczas tylko dwa gatunki zwierząt »opowiedziały« nam o przedmiotach swoich marzeń sennych. To gorylica Koko i Michael, posługujący się językiem migowym. Opiekunowie Koko niejednokrotnie wspominali, jak dzieliła się w ten sposób opisami wydarzeń czy osób, których nie spotkała nigdy wcześniej, niedługo po wybudzeniu. Z kolei pracownicy ośrodka, w którym przebywał Michael, twierdzą, że goryl, którego schwytano podczas polowania kłusowników, którzy zabili całą jego rodzinę, często budzi się i miga komunikat oznaczający »źli ludzie zabijają goryle«” – wyjaśnia badaczka. O ile więc nie możemy nadal potwierdzić wszystkich teorii na temat marzeń sennych zwierząt, o tyle wiemy już, że mogą wcale nie różnić się wiele od naszych.

RadioZET.pl/źródło:MyModernMet;People/AG

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także