Obserwuj w Google News

Niedziele handlowe MARZEC 2022 - KALENDARZ: kiedy sklepy będą otwarte? [DATY, WYKAZ]

2 min. czytania
04.03.2022 14:50
Zareaguj Reakcja

Niedziela handlowa w marcu 2022 to temat, na który informacji poszukuje wiele osób. Nie wszyscy w końcu zdają sobie sprawę z tego, w które niedziele w tym miesiącu sklepy będą czynne, a w które z kolei będzie obowiązywać zakaz handlu. Szczegóły oraz wykaz niedziel handlowych w marcu w 2022 roku, można znaleźć poniżej.

Niedziele handlowe MARZEC 2022 - KALENDARZ: kiedy sklepy będą otwarte? [DATY, WYKAZ]
fot. SHUTTERSTOCK

Niedziela handlowa w marcu 2022 i niedziele niehandlowe w tym miesiącu. Kiedy sklepy będą otwarte w niedzielę? Kiedy obowiązywać będzie zakaz handlu? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy wykaz niedziel handlowych w marcu w 2022 roku.

Niedziela handlowa, MARZEC 2022 - WYKAZ: kiedy sklepy otwarte w niedzielę?

Informacje na temat niedziel handlowych w marcu 2022 szczególnie interesują wiele osób. Nic dziwnego, nie wszyscy w końcu zdają sobie sprawę z tego, w które niedziele w tym miesiącu sklepy będą czynne, a kiedy obowiązywać będzie zakaz handlu.

W marcu w 2022 roku nie wypada żadna niedziela handlowa. Oznacza to, że we wszystkie niedziele w tym miesiącu zamknięte będą supermarkety (m.in. Biedronka, Lidl, Auchan, Carrefour, Netto), galerie handlowe, punkty usługowo-handlowe itp.

Niedziele niehandlowe w marcu 2022 - KALENDARZ: kiedy sklepy będą zamknięte?

W tym miesiącu wypadają cztery niedziele z zakazem handlu. Zakupów nie zarobimy 6, 13, 20 i 27 marca.

Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że ustawa o zakazie handlu przewiduje kilkanaście wyjątków. W niedziele bez handlu otwarte mogą być m.in. sklepy z pamiątkami, kwiaciarnie, piekarnie, lodziarnie, apteki, stacje benzynowe czy urzędy pocztowe. Dodatkowo czynne mogą być sklepiki osiedlowe, Żabki, Lewiatany, Freshmarkety, Carrefoury Express czy sklepy sieci Globi. W takim wypadku za ladą musi stanąć sam właściciel lub pracownik zatrudniony na umowę zlecenie lub o dzieło.  

Przypomnijmy, że  ustawa o zakazie handlu w niedzielę zaczęła obowiązywać z początkiem marca 2018 roku. Zgodnie z zapisami tylko pierwsza i ostatnia niedziela w każdym miesiącu była handlowa. Po raz pierwszy sklepy zostały zamknięte 11 marca.

W kolejnych latach pojawiły się większe ograniczenia. W 2019 roku niedziele handlowe wypadały tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu i w dodatkowe dni przed świętami. Od 2020 roku handel obowiązywał tylko w dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, w jedną przed Wielkanocą i dodatkowo w cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Z kolei w 2021 wypadnie siedem niedziel handlowych - w styczniu, marcu, kwietniu, czerwcu, sierpniu oraz grudniu.

RadioZET.pl