,

Nie działały Onet, Radio ZET, TVN24, Polsat News - dlaczego?

10.02.2021 09:00

10 lutego 2021 odbywa się ogólnopolski strajk mediów, do którego przyłączyło się także Radio ZET - "Media bez wyboru". W proteście bierze udział wiele portali internetowych m.in. Onet, TVN24, Polsat News, Interia, stacje radiowe oraz telewizyjne. W związku z tym w środę czytelnicy strajkujących serwisów, nie będą mogli przeczytać żadnego artykułu, a słuchacze stacji radiowych i telewidzowie wysłuchać i zobaczyć programów.

Nie działa Onet, Radio ZET, TVN24, Polsat News - do kiedy strony nie działają? [10.02.2021]
fot. Mat. własne

Do kiedy nie działa Onet, Radio ZET, TVN24, Polsat News, Interia 10.02.2021? O co chodzi w ogólnopolskim strajku "Media bez wyboru"? Na czym polega protest? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania oraz przedstawiamy szczegółowe informacje o strajku mediów.

Nie działa Onet, Radio ZET, TVN24, Polsat News - do kiedy strajk? [10.02.2021]

W środę 10 lutego 2021 w wielu serwisach internetowych nie pojawią się żadne artykuły. Ponadto nie będą działać telewizje TVN24 i Polsat News, a w kilku stacjach radiowych, m.in. w Radiu ZET, nie będzie można usłyszeć żadnego programu. 

W ten sposób portale, stacje radiowe i telewizyjne chcą zwrócić uwagę na problem zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku.

Na początku lutego Ministerstwo Finansów zamieściło projekt Ustawy o dodatkowych przychodach Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzeniu Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów, która ma wprowadzić podatek od przychodów reklamowych. Zgodnie z założeniami połowa wpływów ze składek od reklam ma trafić do NFZ. 

Podatek od reklam, który ma zostać nałożony na prywatne media pod pretekstem COVID-19, spowoduje osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści. A przecież walka ze skutkami pandemii to rola rządu, a nie mediów. Nie ma wolnego kraju bez niezależnych mediów.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych. Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19 - czytamy w liście otwartym do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych. Całą treść można znaleźć pod tym LINKIEM.

Wiele osób zastanawia się także, do kiedy nie działa Onet, Radio ZET, TVN24, Polsat News, Interia. Strajk potrwa do godziny 4:00 w czwartek 11 lutego.

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się