Oceń
Kardynał szkarłatny cechuje się dymorfizmem płciowym
Co czyni go jednym z najbardziej oryginalnych gatunków na Ziemi. Niektóre kardynały szkarłatne wykazują zarówno cechy żeńskie, jak i męskie, co w niczym nie szkodzi ich funkcjonowaniu ani też nie odróżnia ich szczególnie od osobników tego gatunków rzadko spotykanych ptaków. Żywią się głównie nasionami i tak też para miłośników ornitologii napotkała jeden z unikatowych okazów. Obustronny gynandromorf, jak bywają też nazywane takie organizmy (wprawdzie głównie w entomologii, czyli nauce o owadach) przyfrunął do Jeffreya i Shirley Caldwellów podczas jednego z ich spacerów w lesie w amerykańskim stanie Pensylwania.
Napotkano kolejny okaz bardzo rzadkiego gatunku ptaków
"W życiu byśmy się nie spodziewali, że uda nam się zobaczyć coś takiego" - przyznawała podekscytowana Shirley. Ptak nie tylko wykazywał cechy obu płci - jego ciało niemal idealnie w połowie było takie, jak samca, a w drugiej - jak samiczki. Charakterystyczne, kolorowe upierzenie tego gatunku tylko podkreśliło niezwykły podział. Natura lubi płatać figle!
A takim figlem jest w tym wypadku tzw. gynandoimorfia, czyli usterka genetyczna, powodująca wystąpienie zjawiska dymorfizmu płciowego. Nieprawidłowy podział chromosomów płciowych jeszcze na etapie zapłodnienia potrafi sprawić, że rodzi się taki właśnie osobnik. Co ciekawe, okazy te zazwyczaj nie wiążą się z innymi osobnikami gatunku podczas okresu godowego, wybierając raczej samotną wędrówkę. Ptaki te nie wykonują także w odróżnieniu od pozostałych okazów należących do ich rodziny charakterystycznych pieśni godowych, co nie sprawia jednak według twierdzeń ornitologów, aby były traktowane przez pozostałe ptaki w inny sposób, niż "zwykłe". Jak jednak widać, nie boją się za to zawierać nowych znajomości - niezwykły okaz przyfrunął na tyle blisko pary, że udało im się uwiecznić go na powyższej fotografii. Coś niesamowitego!
RadioZET.pl/źródło:NationalGeographic;Nature;RMF24/AG
Oceń artykuł