Zamknij

Mikołajki 2021 - kiedy obchodzimy święto Mikołaja w Polsce? [DATA, ZWYCZAJE]

27.10.2021 14:47

Mikołajki to jeden z ulubionych dni w roku nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Tego dnia zwyczajowo obdarowujemy się wzajemnie drobnymi upominkami i składamy sobie świąteczne życzenia. Szczegółowe informacje na temat tego, kiedy obchodzimy Mikołajki 2021 i jakie zwyczaje wiążą się ze świętem Mikołaja, zamieszczamy poniżej.

Mikołajki 2021 - kiedy obchodzimy święto Mikołaja w Polsce? [DATA, ZWYCZAJE]
fot. SHUTTERSTOCK

Kiedy są Mikołajki w 2021 roku? Data, zwyczaje, pochodzenie święta. Przedstawiamy najciekawsze informacje na temat jednego z grudniowych świąt oraz sprawdzamy, jakie tradycje się z nim wiążą. 

Mikołajki 2021 - kiedy obchodzimy? [DATA, POCHODZENIE ŚWIĘTA] 

Data Mikołajek jest stała. Mimo to zawsze na przełomie listopada i grudnia wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy są Mikołajki. W 2021 roku dzień ten tradycyjnie przypada na 6 grudnia. Będzie to poniedziałek. 

Mikołajki nie są dniem wolnym od pracy i szkoły.

Życzenia na Mikołajki dla dziewczyny, chłopaka, dla dzieci, dorosłych, ukochanej [6 GRUDNIA] 

Nazwa święta wywodzi się od Biskupa Miry - św. Mikołaja, którego dzień wypada 6 grudnia. Żył on w starożytności i zasłynął z wielkiej mądrości, pobożności i dobroci, gdyż otrzymawszy po rodzicach wielki spadek, rozdał go ubogim. Od średniowiecza w wigilię tego dnia święty Mikołaj, a właściwie osoba za niego przebrana przynosiła prezenty dzieciom. Kult świętego był tak popularny, że od XVI wieku w kalendarzach protestanckich zachowano przy 6 grudnia zapis o wspominaniu tego dnia Mikołaja. Nazwę święto zastąpiono w nich Dniem Mikołaja. 

Mikołajki - zwyczaje w Polsce i na świecie 

Obecnie w Polsce w Mikołajki 6 grudnia podkłada się dzieciom prezenty pod poduszką, w bucie lub umieszcza się je w dużej skarpecie. Są też kraje na świecie, w których to święto obchodzi się w zupełnie inny sposób niż ten znany nam z dzieciństwa. 

Wierszyk dla Mikołaja - krótkie i śmieszne wierszyki na spotkanie z Mikołajem 

We Włoszech prezentów pod choinką nie zostawia miły starszy pan, a złośliwa czarownica nazywana La Befana. Niegrzeczne dzieci boją się tego dnia, ponieważ Befana zamiast upragnionych upominków może zostawić im w skarpecie czosnek, cebulę albo popiół. 
 
W Hiszpanii tak jak we Włoszech Mikołajki obchodzi się w noc z 5 na 6 stycznia. Prezenty najmłodszym przynoszą 3 królowie - Kacper, Melchior i Baltazar. Przed snem dzieci zostawiają na parapecie marchewki dla wielbłądów, którymi podróżują mędrcy.

RadioZET.pl