Zamknij

Lany Poniedziałek 2021: jakie są KARY za oblewanie wodą?

02.04.2021 12:31
Lany Poniedziałek 2021: jakie są KARY za oblewanie wodą? [13.04]
fot. ZENON ZYBURTOWICZ / East News

Jakie kary obowiązują w Lany Poniedziałek za oblewanie wodą przechodniów? Mandat w Poniedziałek Wielkanocny 2021 można otrzymać m.in. za zniszczenie mienia lub naruszenie nietykalności cielesnej. Sprawdzamy szczegóły. 

Lany Poniedziałek 2021 - jakie są KARY za oblewanie wodą? Przed Poniedziałkiem Wielkanocnym sprawdzamy szczegóły, m.in. czy można dostać mandat w Lany Poniedziałek i jakie są kary za oblewanie wodą przechodniów oraz jakie mogą być kwoty mandatów.

Lany Poniedziałek 2021 - jakie są kary za oblewanie wodą?

Poniedziałek Wielkanocny nazywany także Lanym Poniedziałkiem to jeden ze zwyczajów Wielkanocnych. Wiąże się on ze znanym od wieków zwyczajem śmigusa-dyngusa, czyli oblewanie się nawzajem wodą.

Data Poniedziałku Wielkanocnego jest ruchoma, wypada on jednak zawsze dzień po Wielkanocy. Lany Poniedziałek w 2021 roku będziemy świętować tym razem 5 kwietnia. Z tego powodu można spodziewać się żartów od rodziny lub bliskich nam osób, którzy będą chcieli oblać nas wodą. Warto jednak pamiętać, że jeśli w Lany Poniedziałek spotka nas ta nieprzyjemna sytuacja i ktoś nieznajomy obleje nas wodą na ulicy, może on zostać ukarany karą grzywny.

Mandat w Lany Poniedziałek - ile wynoszą kary?

Choć większość z nas wie o tym, że Lany Poniedziałek należy traktować jako dobrą zabawę w gronie bliskich, rodziny lub znajomych, zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś oblewa przechodniów na ulicy bez ich zgody. Pozornie niewinnie wyglądające żarty mogą nieść za sobą poważne konsekwencje, ponieważ oblanie wodą może stanowić wykroczenie. Za takie zachowanie można otrzymać mandat od 20 zł do nawet 500 zł.

Msza w Poniedziałek Wielkanocny - czy jest obowiązkowa i ile trwa msza w Lany Poniedziałek?

Nie tylko oblewanie wodą przechodniów na ulicy lub nieznajomych jest karane mandatem - także za wlewanie wody do mieszkania, klatki schodowej, samochodu lub autobusów i tramwajów można otrzymać karę grzywny w wysokości nawet do 500 zł.

Oblanie rowerzysty lub jadącego samochodu także jest wykroczeniem. Taki czyn może zagrać bezpieczeństwu w ruchu drogowym, a nawet doprowadzić do wypadku, za co także grozi mandat nawet do 500 zł.

Warto także pamiętać, że za zachowanie dzieci w Lany Poniedziałek wszelkie konsekwencje finansowe poniosą rodzice lub prawni opiekunowie.

RadioZET.pl/infor.pl