Obserwuj w Google News

Ksiądz po kolędzie 2020/21 - kiedy i czy odbędzie się wizyta duszpasterska? [KORONAWIRUS]

2 min. czytania
23.12.2020 12:20
Zareaguj Reakcja

Kolęda, inaczej wizyta duszpasterska, rokrocznie odbywa się tuż po Świętach Bożego Narodzenia. W 2020 z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa wizyta księdza w domach parafian może wyglądać zupełnie inaczej. Szczegóły dotyczące tego, kiedy kolęda i czy się odbędzie, zamieszczamy poniżej.

Ksiądz po kolędzie 2020/21 - kiedy i czy odbędzie się wizyta duszpasterska? [KORONAWIRUS]
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Kolęda 2020/2021 - kiedy jest? Czy odbędzie się w tym roku zgodnie z planem? Czy wizyta duszpasterska z powodu koronawirusa zostanie odwołana? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, kiedy ksiądz po kolędzie i czy będzie w 2020/21 roku.

Kolęda 2020/21 - czy odbędzie się wizyta duszpasterska?

Wiele osób poszukuje w sieci informacji na temat tego, czy w 2020/2021 odbędzie się kolęda. Wątpliwości w tej sprawie wynikają oczywiście z faktu trwającej pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie, a wraz z nią wprowadzeniu licznych obostrzeń. 

Jak poinformował Rzecznik Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak, nie ma ogólnopolskich wytycznych. W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach odbędą się msze św. dla parafian w kościele.

Rzecznik dodał także, że o tym, jak będzie przeprowadzona tegoroczna kolęda, decyduje biskup, a jego decyzja będzie uzależniona od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie.

Ile osób może być na Wigilii Bożego Narodzenia 2020? [NOWE OBOSTRZENIA] 

Ksiądz po kolędzie 2020/2021 - kiedy wizyta duszpasterska i jak będzie wyglądać?

Jak już wspominaliśmy powyżej, to, jak będzie wyglądać kolęda 2020/21, zależy od decyzji poszczególnych biskupów.

Przykładowo przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki 14 października wydał dekret, w którym zapowiedział odwołanie wizyt kolędowych w tradycyjnej formie. Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św. Szczególną intencją tej Mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian - stwierdził metropolita.

Grudzień 2020 - święta: kiedy Wigilia, Boże Narodzenie, drugi dzień świąt? [TERMINARZ] 

W archidiecezji warszawskiej o formie wizyty duszpasterskiej zdecydują sami proboszczowie, kierując się sytuacją w ich parafii, opiniami wiernych, możliwościami i obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi - podało 1 grudnia biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

W archidiecezji częstochowskiej wizytę duszpasterską można składać w domach i mieszkaniach wiernych jedynie na wyraźne i wcześniejsze zaproszenie samych wiernych - czytamy w opublikowany 2 grudnia br. komunikacie Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

W archidiecezji przemyskiej zamiast tradycyjnej kolędy wierni z konkretnych ulic lub rejonów spotkają się w ustalonym dniu w kościele na modlitwie i obrzędzie błogosławieństwa rodzin.

Przypomnijmy, że ksiądz po kolędzie zazwyczaj zaczyna przychodzić tuż po Świętach Bożego Narodzenia, czyli około 27 grudnia. Wszystko zależy jednak od indywidualnych ustaleń danej parafii. Harmonogram ogłaszany jej zazwyczaj pod koniec niedzielnych mszy albo zamieszczany jest w specjalnych gablotach przy kościołach lub na stronie internetowej danej parafii. Z kolei ostatnie wizyty duszpasterskie przypadają zazwyczaj w okolicach 2 lutego 2020, czyli do Święta Ofiarowania Pańskiego. 

Wizyta duszpasterska, w zależności od lokalnych zwyczajów, może mieć różną formę. Zazwyczaj jednak przygotowuje się stół, świece, kropidło, wodę święconą oraz krzyż. 

RadioZET.pl/PAP