Zamknij

Korytarz życia - ZASADY: co to jest, na czym polega i od kiedy obowiązkowy?

Jolanta Waligóra
21.10.2019 11:31
Korytarz życia - ZASADY: co to jest, na czym polega i od kiedy obowiązkowy?
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/EASTNEWS

Korytarz życia oraz tzw. jazda na suwak już niedługo staną się obowiązkowe. Choć z hasłem "korytarz ratunkowy" wielu kierowców nie spotyka się po raz pierwszy, to jednak są osoby, które nie zdają sobie do końca sprawy z tego, co to dokładnie jest i na czym polega. Przedstawiamy zasady korytarza życia i sprawdzamy, od kiedy będzie obowiązywać i jakie będą mandaty za niestosowanie się do przepisów.

Korytarz życia - co to jest i na czym polega? ZASADY oraz inne szczegółowe informacje na temat korytarza ratunkowego, inaczej korytarza życia, można znaleźć w tym artykule. Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, od kiedy korytarz życia będzie obowiązkowy.

Korytarz życia - ZASADY: co to jest i na czym polega?

Z zasadami korytarza życia powinien zaznajomić się każdy kierowca. Choć wiele osób z terminem, jakim jest "korytarz ratunkowy" nie spotyka się po raz pierwszy, to jednak są osoby, które nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co to dokładnie jest i na czym polega. Otóż najprościej tłumacząc korytarz życia to metoda stworzenia wolnego przejazdu dla pojazdów uprzywilejowanych poprzez przesunięcie się jadących lub stojących w korku pojazdów w kierunku najbliższych krawędzi drogi wielojezdniowej.

Aby utworzyć korytarz życia na jezdni trzypasmowej, w lewo zjeżdżają pojazdy na lewym pasie, a na prawo zjeżdżają pojazdy na pasie prawym i środkowym. Z kolei, gdy pasów jest więcej, kierowcy lewego zjeżdżają do krawędzi, kierowcy pozostałych pasów trzymają się prawej strony swojego pasa ruchu tak, aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym.

Tworzenie korytarza życia ma na celu skrócenie czasu dojazdu samochodów ratunkowych bądź innych służb technicznych do miejsca wypadku, w tym również na przejazd dużych samochodów strażackich, co byłoby niemożliwe, gdyby korzystały one wyłącznie z pasa awaryjnego.

Od kiedy korytarz życia obowiązkowy? [DATA, MANDAT]

Tworzenie korytarza ratunkowego jest prawnie uregulowane m.in. w Austrii, Niemczech, Czechach, Słowenii czy Szwajcarii. Teraz przyszedł czas na Polskę. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu mijającej kadencji posłowie praktycznie jednogłośnie przyjęli zmiany w Prawie o ruchu drogowym - za ustawą głosowało 415 posłów, 6 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że już niedługo będzie obowiązkowy korytarz życia oraz tzw. jazda na suwak.

Metoda zamka błyskawicznego: co to jest? Kiedy zacznie obowiązywać jazda na suwak?

Nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze 1 listopada 2019 roku, ostatecznie jednak mają zacząć obowiązywać w ciągu 21 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Na pewno będzie to jeszcze w tym roku. 

Jeśli chodzi o mandaty za niestworzenie korytarza życia w razie potrzeby, to nie wiadomo jeszcze, ile będą wynosić. Artykuł będziemy aktualizować na bieżąco.

RadioZET.pl/JW