Zamknij

Kiedy ubrać choinkę w domu na święta? [TRADYCJA W POLSCE, DATA]

26.11.2020 12:58

Kiedy ubiera się choinkę w Polsce? Niektóre osoby świąteczne drzewko przystrajają tuż przed Bożym Narodzeniem, jednak zdecydowana większość decyduje się na ten krok o wiele wcześniej, bo już na początku grudnia. Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kiedy według tradycji powinno się ubrać choinkę w domu.

Kiedy ubrać choinkę w domu na święta? [TRADYCJA W POLSCE, DATA]
fot. SHUTTERSTOCK

Kiedy ubiera się choinkę w Polsce? Tradycja, data, termin oraz inne szczegółowe informacje na ten temat, można znaleźć w tym artykule. Przedstawiamy najważniejsze informacje i sprawdzamy, kiedy według tradycji, powinno się ubrać choinkę w domu na Święta Bożego Narodzenia.

Dlaczego dajemy sobie prezenty na święta w Wigilię i dlaczego chowamy je pod choinkę?

Kiedy ubiera się choinkę? [TRADYCJA W POLSCE]

Choć zwyczaj, jakim jest ozdabianie świątecznego drzewka na Boże Narodzenie zna każdy, to jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, kiedy ubiera się choinkę w Polsce. Według tradycji, przystrajanie choinki powinno odbywać się w wigilijny poranek, czyli 24 grudnia. Dzień przed Bożym Narodzeniem to czas ostatnich przygotowań do świąt, dlatego też zwyczajowo właśnie w tym terminie wspólnie z całą rodziną powinno się ubierać choinkę w domu.

Wigilia 2020 - wolne od pracy i od szkoły 24 grudnia czy też nie?

Kiedy ubrać choinkę w domu na święta?

Mimo że - jak już wspominaliśmy powyżej - teoretycznie choinkę powinno się ubrać dopiero w wigilijny poranek, to w praktyce wiele osób decyduje się na przyozdobienie świątecznego drzewka już wcześniej. I oczywiście nic w tym złego. W końcu w Wigilię wiele osób jest zaaferowanych przygotowaniami do świąt, gotowaniem potraw, sprzątaniem czy załatwianiem ostatnich sprawunków na mieście. Dlatego wiele osób zwyczajnie nie ma czasu na ubranie choinki w Wigilię i świąteczne drzewko w domu ozdabia już wcześniej, na przykład na tydzień przed świętami. 

Inni z kolei chcą po prostu dłużej nacieszyć się piękną choinką w domu, dlatego na przyozdobienie drzewka decydują się już na początku grudnia, nierzadko w Mikołajki. Takie wyjście jest jednak dobre w przypadku sztucznych choinek. Ubranie żywej choinki na początku miesiąca może być jednak bardziej ryzykowane, ponieważ nie wszystkie żywe drzewka wytrzymają tak długi czas w ciepłych pomieszczeniach. W tym wypadku raczej obowiązuje zasada "im później, tym lepiej".

W wielu kulturach drzewo, przede wszystkim iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania oraz płodności. Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w XVI wieku. Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie początkowo drzewka ubierano ozdobami z papieru i jabłkami, co było nawiązaniem do rajskiego drzewa.

 

RadioZET.pl