Zamknij

Ignaz Semmelweis - kim był lekarz i twórca teorii o myciu rąk? [GOOGLE DOODLE 20.03]

Jolanta Waligóra
20.03.2020 09:02
Ignaz Semmelweis - kim był lekarz i twórca teorii o myciu rąk? [GOOGLE DOODLE 20.03]
fot. Google Doodle

Ignaz Semmelweis to znany lekarz i twórca teorii dotyczącej mycia rąk. Zapoczątkował on antyspektykę, która zajmuje się kwestią niszczenia drobnoustrojów poprzez odkażanie. Co warto o nim wiedzieć? Szczegółowe informacje na temat tego, kim jest Ignaz Semmelweis, który wspomniany jest przez Google Doodle 20 marca 2020, można znaleźć poniżej.

Ignaz Semmelweis to lekarz i twórca teorii dotyczącej mycia rąk, który położył podwaliny pod nową gałąź medycyny – antyseptykę. Co warto wiedzieć o zmarłym doktorze? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kim był Ignaz Semmelweis, którego wspomina Google Doodle 20.03.2020.

Ignaz Semmelweis - kim był lekarz? [GOOGLE DOODLE 20.03.2020]

Ignaz Semmelweis to lekarz, pochodzący z rodziny węgierskich Niemców, urodzony 1 lipca 1818 roku w Budzie. Początkowo studiował prawo, ale już po roku porzucił je, by rozpocząć studia na kierunku medycznym. Przez pewien czas był asystentem profesora Kleina w klinice położniczej. W pracy szczególnie martwiła go wysoka umieralność kobiet przy porodach.

Przełomowym momentem w życiu Ignaza Semmelweisa była śmierć jego najlepszego przyjaciela, który zmarł na skutek zakażenia (podczas przeprowadzania sekcji zwłok został przypadkowo zraniony skalpelem jednego ze swoich uczniów). Lekarz zauważył, że jego zmarły przyjaciel miał identyczne objawy, jakie wcześniej obserwował u ofiar gorączki połogowej, która wówczas była przyczyną wielu zgonów wśród kobiet. 

Ignaz Semmelweis stwierdził, że duży odsetek kobiet umierających przy porodzie bierze się stąd, że lekarze i studenci na swoich dłoniach przenosili zarazki. W związku z tym zalecił lekarzom, studentom i personelowi stosowanie roztworu podchlorynu wapnia do mycia rąk przed wykonywaniem badań i zabiegów. Pomysł ten okazał się bardzo skuteczny. Po niedługim czasie odsetek kobiet, który umierały przy porodzie, widocznie zmalał. 

Bohater Google Doodle Ignaz Semmelweis był autorem dwóch ważnych publikacji w tym zakresie. Co ciekawe, spotkały się one z niemałą krytyką. Lekarze nie byli zadowoleni, że Ignaz Semmelweis stwierdził, że przenosicielami gorączki połogowej kobiet są lekarze i studenci, którzy bezpośrednio po sekcji zwłok kobiet na nią zmarłych, nie myjąc rąk, przechodzą do odbierania porodów, a także położne przechodzące bezpośrednio od kobiet chorych do zdrowych. 

Ignaz Semmelweis z powodu licznych ataków lekarzy, załamał się, aż w końcu trafił do szpitala psychiatrycznego. Twórca teorii dotyczącej mycia rąk zmarł w 1865 roku. Co ciekawe, przyczyną jego śmierci była rana - zakażone skaleczenie, którego nabawił się podczas ostatniej wykonywanej przez siebie sekcji.

Google Doodle wspomina Ignaza Semmelweisa i przypomina o myciu rąk

Google Doodle 20 marca 2020 roku wspomina postać lekarza Ignaza Semmelweisa i przypomina o dokładnym myciu rąk. W tym celu internetowa wyszukiwarka zamieściła prawie 1 minutowe wideo, w którym krok po kroku tłumaczy, jak myć ręce. 

Google Doodle to nazwa zmiany loga Google, które pojawia się w momencie wejścia w wyszukiwarkę. Najczęściej nowa grafika w miejsce Google jest wyświetlana z okazji ważnych uroczystości, daty urodzin sławnych lub wybitnych osobowości. Google Doodle można obserwować także podczas tzw. świąt świeckich. W przypadku świąt kościelnych w Google Doodle najczęściej pokazywane są symbole z nimi związane. 

RadioZET.pl/JW