Zamknij

Halloween 2021 - kiedy obchodzimy w Polsce i na świecie? [DATA]

29.10.2021 15:36

Halloween tradycyjnie przypada pod koniec października. Chociaż święto to najhuczniej obchodzone jest przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii, to z roku na rok zyskuje na popularności także w Polsce. Sprawdzamy, kiedy Halloween 2021, jaka jest historia tego nieoficjalnego święta i skąd się wzięło.

Halloween 2021 - kiedy obchodzimy w Polsce i na świecie? [DATA]
fot. SHUTTERSTOCK

Halloween 2021 - DATA: kiedy jest w Polsce i na świecie? Jaka jest historia tego święta? Jak się je obchodzi i jakie są zwyczaje? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kiedy Halloween i skąd się wzięło to święto.

Makijaż Halloween: czaszka, czarownica i wampir na imprezę halloweenową [KROK PO KROKU]

Kiedy jest Halloween 2021? [DATA ŚWIĘTA W POLSCE]

Data Halloween jest stała, zatem rokrocznie święto to przypada w tym samym terminie. Mimo to zawsze na przełomie września i października wiele osób poszukuje w sieci informacji na temat tego, kiedy Halloween. W 2021 roku, jak również w poprzednich latach, święto to przypada na 31 października. Tym razem będzie to niedziela.

Halloween - przebrania, kostiumy, makijaż: pomysły na najlepsze stroje na Halloween 2021

Głównym symbolem Halloween jest wydrążona dynia z wyciętymi oczami i zębami, podświetlona od środka świeczką lub lampionem. Inne popularne motywy związane z tym nieoficjalnym świętem to m.in. duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze i czarne koty.

 

Halloween - historia, zwyczaje i obchody w Polsce i na świecie

Halloween to nieoficjalne święto, które najhuczniej obchodzone jest przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Z roku na rok zyskuje na popularności także w Polsce.

Dokłada historia Halloween nie jest znana. Nie wiadomo zatem do końca, skąd się wzięło. Niektórzy uważają, że jego genezą może być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony), a inni są zdania, że celtyckie święto na powitanie zimy.

Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym "All Hallows' E’en", czyli wcześniejszym "All Hallows' Eve" (z ang. "wigilia Wszystkich Świętych").

Najpopularniejszym zwyczajem na Halloween jest zabawa, która nosi nazwę "Cukierek albo psikus". Polega ona na tym, że dorośli, jak i dzieci przebierają się i chodząc od domu do domu, zbierają cukierki do koszyków. Kostiumy nie zawsze muszą kojarzyć się z duchami i upiorami. Dzieci bardzo często przebierane są za ulubione postacie z filmów czy bajek. Jeśli nie otrzymają one słodyczy, zgodnie z tradycją zostawiają w domach "psikusy".

Inne popularne zwyczaje na Halloween to dekorowanie domów, tworzenie tzw. "strasznych farm", a także organizowanie parad i pochodów. Zabawy na Halloween to zwykle różnego rodzaju wróżbiarstwo.

Halloween - wierszyki śmieszne i zabawne życzenia na 31 października 2021

Halloween od zawsze budziło liczne kontrowersje. Wszystko za sprawą pogańskiej genezy tego święta. Halloween spotyka się z krytyką ze strony Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego, episkopalnego i luterańskiego oraz innych kościołów protestanckich, a także Świadków Jehowy. Ponadto niektórzy przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego utożsamiają Halloween z kultem szatana.

Przypomnijmy, że dzień po Halloween przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Z kolei 2 listopada wypada Dzień Zaduszny.

RadioZET.pl