Zamknij

GIGANTYCZNA podwyżka cen mleka i napojów roślinnych. Podatek VAT wzrośnie do 23%?!

Redakcja
11.12.2018 17:14

Konsumenci już przygotowali petycję, w której sprzeciwiają się podwyżce podatku VAT na mleko i napoje roślinne z 5 do aż 23%. Niestety, zdrowa alternatywa dla tradycyjnego nabiału na bazie mela krowiego nie została uznana przez Ministerstwo Finansów za wartą promowania. Za jakie napoje zapłacimy drożej? Zmiany mają wejść w życie już w 2019 roku.

GIGANTYCZNA podwyżka cen mleka i napojów roślinnych. Podatek VAT wzrośnie do 23%?!
fot. Facebook/RoślinnaStrona

Za napoje i mleko roślinne zapłacimy drożej

5% VAT ma obejmować już tylko "prawdziwe" soki, czyli pochodzące z bezpośredniego tłoczenia, lub produkowanych z koncentratu lub mleka krowiego. Oznacza to podwyżkę podatku VAT do 23% na soki, które zawierają mniej niż 20% soków owocowych lub warzywnych, a także każdy roślinny rodzaj mleka, czyli sojowe, migdałowe, kokosowe oraz inne. Jeśli stosujecie na co dzień dietę wegańską lub jesteście alergikami, zmiany z pewnością odbiją się na waszych portfelach. Właśnie ten argument podnoszą organizacje Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!, Stowarzyszenie Empatia, Fundacja Alberta Schweitzera, BASTA Inicjatywa na Rzecz Zwierząt oraz ProVeg Polska, które razem przygotowały specjalną petycję w sprawie planowanych podwyżek. Podpisaliśmy i my. 

Zobacz także

 

Zobacz także

NIE dla podniesienia VAT na napoje roślinne!

Petycję podpisało już prawie 11 tys. osób, które nie zgadzają się z decyzją Ministerstwa Finansów. Przy okazji przypomina się podobną próbę podniesienia cen żywności dla zwierząt. Już wtedy słychac było głośne protesty mówiące o tym, że podwyżka jest równoznaczna z karaniem części społeczeństwa, która przecież niczym nie zawiniła. W tym przypadku jest dokładnie tak samo. Szacuje się, że wegetarianie stanowią już 8% grupy konsumentów w Polsce, weganie około 7% a alergicy nawet 20-30%. To ci ostatni zapłacą najwięcej za swoje dolegliwości. "Problem w tym, że Ministerstwo Finansów nie zakwalifikowało napojów roślinnych do zdrowych i pełnowartościowych produktów spożywczych, które chce promować. To smutne, że w naszym Państwie lobby mięsno-nabiałowe wciąż trzyma władzę. Nie liczą się wiedza ani badania… Najwyraźniej do Ministerstwa wciąż nie dotarły informacje ani o prozdrowotnych właściwościach napojów roślinnych, ani o negatywnym wpływie mleka krowiego i jego pochodnych na ludzkie zdrowie i środowisko. Napoje roślinne: sojowe, ryżowe, owsiane, migdałowe, kokosowe, orzechowe czy konopne stanową bardzo cenne - nie gorsze niż mleko krowie - źródło białka, wapnia, magnezu, cynku, żelaza i witaminy B12 (napoje fortyfikowane). W przeciwieństwie do nabiału tradycyjnego nie zawierają natomiast m.in. hormonów wzrostu przeznaczonych dla cieląt, antybiotyków, którymi są faszerowane eksploatowane do granic możliwości krowy, cholesterolu, rakotwórczej kazeiny oraz ropy" - czytamy w komunikacie na fanpage'u "Roślinna Strona", który również wspiera akcje protestacyjne. Najwidoczniej argument o redukcji cierpienia zwierząt, efektu cieplarnianego i oszczędzaniu zużywanych zasobów np. wody w wyniku wzrostu zainteresowania konsumentów roślinnymi alternatywami dla tradycyjnego nabiału nie przekonują polskich polityków. A szkoda. 

Więcej o szkodliwości mleka krowiego możecie posłuchać poniżej. 

RadioZET.pl/źródło:Rzeczpospolita;RoślinnaStrona;FundacjaViva!/AG

 

Zobacz także