Obserwuj w Google News

Dzień bez Samochodu 2021 - kiedy wypada w Polsce i jaka jest historia święta? [DATA]

2 min. czytania
14.09.2021 14:57
Zareaguj Reakcja

Kiedy jest Dzień bez Samochodu 2021? Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach na świecie święto to obchodzone jest rokrocznie tego samego dnia i ma promować korzystanie ze środków transportu, które są bardziej przyjazne dla środowiska niż samochody. Sprawdzamy, kiedy dokładnie wypada to święto i jaka jest jego historia.

Dzień bez Samochodu 2021 - kiedy wypada w Polsce i jaka jest historia święta? [DATA]
fot. SHUTTERSTOCK

Dzień bez Samochodu 2021 - DATA: kiedy święto przypada w Polsce, a kiedy za granicą? Jaka jest jego historia? Jak się je obchodzi? Przedstawiamy szczegóły i sprawdzamy najważniejsze informacje o Dniu bez Samochodu.

Kiedy Dzień bez Samochodu 2021? [DATA]

Informacji na temat tego, kiedy Dzień bez Samochodu w 2021 roku, tradycyjnie na przełomie sierpnia i września poszukuje wiele osób. Data tego święta jest stała i zarówno w Polsce, jak i za granicą rokrocznie dzień ten obchodzony jest tego samego dnia - 22 września. Tym razem będzie to środa.

Dzień bez Samochodu w Polsce obchodzony jest od 2004 roku pod patronatem Ministerstwa Środowiska. 

Dzień bez Samochodu - jaka jest historia i na czym polega święto?

Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania proekologiczna, która wieńczy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu obchodzony od 16 września. Święto to ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach.

W Dzień bez Samochodu zachęca się, by kierowcy zrezygnowali z użytkowania aut, a zamiast tego wybrali przejazd komunikacją miejską czy miejskimi rowerami. Co więcej, w tym dniu w wielu miastach, które przyłączają się do kampanii, przewidziana jest bezpłatna komunikacja dla kierowców, którzy posiadają przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu. Dodatkowo 22 września w wybranych miastach zamykane są centralne ulice dla samochodów.

 

Historia Dnia bez Samochodu sięga 1973 roku, kiedy to nastąpił kryzys naftowy. Wtedy też odbyły się pierwsze prace nad projektem zorganizowania Dnia bez Samochodu. Dopiero jednak w 1994 inicjatywy te zostały wcielone w życie. W 2000 roku uzgodniono, że kampania na całym świecie obchodzona będzie 22 września. Obecnie największe na świecie wydarzenie Dnia bez Samochodu organizowane jest w Bogocie.

RadioZET.pl