Zamknij

Dzień Dziecka 2021 - kiedy obchodzimy święto w Polsce i na świecie? [DATA]

19.04.2021 15:22

Kiedy jest Dzień Dziecka 2021? Święto, które wypada na początku czerwca, jest ulubionym dniem w kalendarzu wielu dzieci. Nie wszyscy jednak zdają sobie do końca sprawę, jaka jest jego historia. Szczegółowe informacje o Dniu Dziecka w Polsce i na świecie zamieszczamy poniżej.

Dzień Dziecka 2021 - kiedy obchodzimy święto w Polsce i na świecie? [DATA]
fot. SHUTTERSTOCK

Dzień Dziecka 2021 - DATA: kiedy w Polsce i na świecie? Jak się obchodzi święto dzieci? Z jakimi zwyczajami się wiąże i jaka jest historia święta? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy najważniejsze informacje i sprawdzamy szczegóły o Dniu Dziecka.

Dzień Dziecka 2021 - kiedy jest święto dzieci? [DATA]

Choć data Dnia Dziecka jest stała i zawsze wypada w tym samym terminie, to co roku wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy Dzień Dziecka. W 2021 roku, jak i w poprzednich latach, święto dzieci wypadnie tradycyjnie 1 czerwca. Tym razem będzie to wtorek.

W Dzień Dziecka 2021 w Polsce obradować będzie Sejm Dzieci i Młodzieży. Jest to akcja propagująca od 1994 r. parlamentaryzm wśród młodzieży, aktualnie gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych. Kadencja posłów trwa jeden rok, a jedyna sesja w roku odbywa się 1 czerwca w Dzień Dziecka.

Dzień Dziecka w Polsce i na świecie - obchody i historia święta

Tradycyjnie w Dzień Dziecka rodzice obdarowują swoje pociechy mniejszymi bądź większymi upominkami. 1 czerwca z tej okazji w wielu miastach w całej Polsce przygotowywane są także wyjątkowe atrakcje dla dzieci.

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Polsce oraz w innych byłych państwach socjalistycznych obchodzony jest 1 czerwca już od 1950 roku. Po raz pierwszy święto to zorganizowano w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Dwa lata później Dzień Dziecka stał się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.

Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. 

Co ciekawe, w niektórych krajach na świecie Dzień Dziecka wcale nie jest obchodzony 1 czerwca. Przykładowo we Francji obchodzi się Święto Rodziny, które wypada 6 stycznia. W Japonii oddzielnie obchodzą swoje święto dziewczynki (3 marca) i chłopcy (5 maja). W Turcji 23 kwietnia obchodzony jest Narodowy dzień suwerenności i dzień dzieci.

RadioZET.pl