Zamknij

Badacze alarmują: Koty mogą przyczynić się do wyginięcia rzadkich gatunków ptaków w Polsce

Redakcja
29.01.2019 14:51

Patrząc na swojego niewinnego mruczka aż trudno wam uwierzyć, że mogłaby w nim tkwić natura bezwzględnego mordercy? Wyniki nowych badań mogą was mocno zaskoczyć - z pozyskanych danych wynika, że rocznie w Polsce ofiarą kotów może padać nawet ponad 631 milionów ssaków oraz prawie 144 miliony ptaków. Czy to zjawisko może zagrażać bioróżnorodności fauny naszego kraju? Naukowcy ostrzegają, że konsekwencje mogą być poważniejsze, niż się nam wydaje.

Badacze alarmują: Koty mogą przyczynić się do wyginięcia rzadkich gatunków ptaków w Polsce
fot. Pixabay

Miliony ssaków i ptaków rocznie pada ofiarą kotów

Choć problem dotyczy głównie wiejskich kotów, naukowcy alarmują, że skala zjawiska zaczęła przybierać na sile w ostatnim czasie. Jakiś czas temu pisaliśmy o problemie coraz większej liczby zdziczałych psów, żyjących w Polsce. Ich sposób polowania zagraża nie tylko zwierzętom leśnym oraz hodowlanym, ale nawet całym populacjom takich gatunków, jak np. wilki. O ile jednak w tym wypadku możemy mówić o dziesiątkach tysięcy zdziczałych psów, to kotów żerujących w zbliżony sposób może być na terenie Polski już nawet ponad 3 miliony. Zdaniem badaczy nie są to zresztą tylko koty żyjące na wolności ale również te zaniedbywane przez swoich właścicieli. "Według naszych obserwacji koty na wsi są często zaniedbane, źle karmione, muszą polować, by przeżyć. Jest to efekt niewiedzy właścicieli lub zwyczajnie ignorowania przez nich potrzeb żywieniowych kotów" - komentował wyniki najnowszych badań w rozmowie z PAP dr Michał Żmihorski z IBS PAN. Badacz podkreśla także, że choć o problemie drapieżnictwa kotów mówi się coraz więcej, obecna skala zjawiska zaskoczyła naukowców. Traktowane głównie jako sposób na poradzenie sobie z takimi szkodnikami jak myszy koty, karmione zbyt małymi porcjami jedzenia zaczynają polować więc m.in. na objęte ochroną rzadkie gatunki ptaków.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Koty mogą zagrażać populacji rzadkich gatunków ptaków w Polsce

Szacuje się, że nawet prawie 144 miliony ptaków może padać rocznie ofiarą zdziczałych i wiejskich kotów w Polsce. Badacze ostrzegają również, że nie tylko samo polowanie zagraża ich populacji, ale także np. to, jak strach wywołany obecnością drapieżników wpływa na płodność rzadkich gatunków. Z podobnym zjawiskiem zetknęli się już ornitolodzy w Wielkiej Brytanii, gdzie z tego samego powodu populacja wróbli zmniejszyła się już o około 30%. Niepokojące doniesienia płyną także z Kanady, gdzie rocznie ofiarą kocich drapieżników może padać nawet od 100 do 350 milionów ptaków. Nie tylko ptaki na stałe goszczą w kocim menu, zubożając naturalną faunę kolejnych krajów. Z pozyskanych przez badaczy danych wynika, że w Polsce koty zjadają również ponad 631 milionów ssaków, podczas gdy na terenie Stanów Zjednoczonych liczba ta może wynosić nawet do 12,3 miliarda ssaków. 

Pixabay
fot.

Pixabay

Zobacz także

Zobacz także

Wiejskie koty są często zaniedbywane

Badacze próbują więc nie tylko nagłośnić sam problem, ale również zwrócić naszą uwagę na konieczność wdrożenia nowych metod ochrony rzadkich, zagrożonych wyginięciem gatunków. Choć w tym wypadku działalność człowieka tylko pośrednio przyczynia się do zjawiska wymierania kolejnych gatunków zwierząt, niezbędne jest podjęcie natychmiastowych kroków, aby opanować skalę groźnego zjawiska. "Skoro koty zabijają tak wiele zwierząt, to dlaczego nic z tym nie robimy? Obecnie sytuacja prawna wydaje się być niekonsekwentna: jeśli celowo zabiję chroniony gatunek ptaka, ponoszę konsekwencje, jeśli wypuszczę kota, który - wiemy to m.in. z naszych badań - zabija dziesiątki gatunków chronionych, nie ponoszę żadnych konsekwencji" - argumentował dr Żmihorski, dodając jednocześnie, że najlepszym narzędziem edukacji nieodpowiedzialnych właścicieli kotów mogą być także nowe regulacje prawne. Jednymi z takich narzędzi miałyby być np. obostrzenia dotyczące możliwości swobodnego poruszania się tych zwierząt na wolności. Czy to oznacza nowe sankcje dla tych, którzy nieświadomie tworzą zagrożenie dla środowiska, lekkomyślnie podchodząc do swoich domowych pupili? Brak innych alternatyw może nas do tego zmusić już całkiem niedługo. Obecnie szacuje się, że na terenie naszego kraju żyje około 6 milionów kotów, z czego nawet ponad połowa może żerować na wolności bez kontroli człowieka. Badacze zwracają również uwagę na fakt stałego przyrostu ich liczebności. Według danych Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w ciągu zaledwie 7 lat para kotów i ich potomstwo może rozmnożyć się do liczby nawet 420 tys. kociąt.

RadioZET.pl/źrodło:PAPNaukawPolsce;OgólnopolskieTowarzystwoOchronyPtaków;Koty.pl/AG 

Zobacz także