Zamknij

Czy można się przemieszczać między miastami? [KORONAWIRUS]

Jolanta Waligóra
30.04.2020 15:12

Czy można się przemieszczać między miastami? Temat ten, z uwagi na panującą pandemię koronawirusa w Polsce i na świecie, a wraz z nią wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się, jest poruszany przez coraz więcej osób. Szczegóły dotyczące tego, czy można przemieszczać się między miastami, można znaleźć poniżej.

Czy można się przemieszczać między miastami? [KORONAWIRUS]
fot. SHUTTERSTOCK

Czy można się przemieszczać między miastami? Na czym polegają ograniczenia w przemieszczaniu się z uwagi na zaostrzoną kwarantannę w Polsce? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, czy można się przemieszczać między miastami w związku z pandemią koronawirusa.

Czy można się przemieszczać między miastami? [KORONAWIRUS]

W środę 25 marca 2020 podczas specjalnej konferencji premier Polski Mateusz Morawiecki wprowadził ograniczenia w przemieszczaniu się. Oczywiście wszystko za sprawą trwającej pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie. W związku z tym wiele osób zaczęło zastanawiać się, czy można przemieszczać się między miastami.

Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, pandemia

Otóż insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji, zapytany przez portal InfoSecurity24 o to, czy można poruszać się między miastami, czy województwami, odpowiada:

Tak, tutaj też chcę uspokoić. Działa kolej, transport zbiorowy, nikt nie zamyka dróg. W tej kwestii będą obowiązywać przepisy mówiące o tym, że w danym środku transportu zbiorowego może przebywać nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących. A więc jeśli w autobusie przy codziennie obowiązujących przepisach może podróżować siedząco 60 pasażerów, teraz nie może być ich więcej niż 30.

Koronawirus - czy można się przemieszczać między miastami?

Na temat, czy można przemieszczać się między miastami, wypowiedział się także Sebastian Gleń z Wojewódzkiej Komendy Policji w Krakowie dla Gazety Wyborczej:

Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy taka podróż jest rzeczywiście niezbędna. Jeśli chcemy przemieścić się z naszego mieszkania lub domu do drugiego, który także należy do nas, by tam pobyć przez parę dni i w tym czasie nikogo nie narazimy na ryzyko zakażenia koronawirusem – to nie ma problemu - czytamy na stronie krakow.wyborcza.pl.

Oznacza to, że nadal można przemieszczać się między miastami. Warto jednak, żeby robić to tylko wtedy, gdy taka podróż jest naprawdę konieczna. Ponadto podczas podróży należy zachować szczególną ostrożność, na przykład podczas robienia sobie przerw w trasie. Warto przy tym pamiętać, że w danym środku transportu zbiorowego może przebywać nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących.

Kwarantanna w Polsce: zaostrzenie. Co oznacza, na czym polega i co będzie zamknięte? [LISTA MIEJSC]

Przypomnijmy, że do 11 kwietnia 2020 roku włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Koronawirus w Polsce - kiedy koniec epidemii COVID-19? [DANE, RAPORT WHO]

RadioZET.pl/InfoSecurity24/krakow.wyborcza.pl/gov.pl/JW