Obserwuj w Google News

Co oznacza słowo Wigilia? [DEFINICJA I ZNACZENIE SŁOWA WIGILIA]

2 min. czytania
22.12.2021 15:37
Zareaguj Reakcja

Co znaczy słowo Wigilia? Informacji na ten temat rokrocznie w okresie Świąt Bożego Narodzenia poszukuje wiele osób. Nie wszyscy w końcu zdają sobie sprawę z dokładnego znaczenia tego słowa. Przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy definicję Wigilii.

Co oznacza słowo Wigilia? [DEFINICJA I ZNACZENIE SŁOWA WIGILIA]
fot. SHUTTERSTOCK

Wigilia - co oznacza to słowo? Jaka jest jego definicja? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy znaczenie słowa Wigilia.

Co oznacza słowo Wigilia? [DEFINICJA]

Wiele osób, nawet na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia, poszukuje w sieci informacji na temat znaczenia słowa Wigilia. Nie wszyscy w końcu zdają sobie sprawę z jego definicji. Otóż z łacińskiego vigilia to "czuwanie", "straż". Jak czytamy w Słowniku Języka Polskiego PWN, wigilia to dzień poprzedzający jakieś święto.

Słowo Wigilia pisane wielką literą oznacza dzień przed Bożym Narodzeniem.

Wigilia - data, obchody i zwyczaje w Polsce

Wigilia rokrocznie wypada 24 grudnia. W 2021 będzie to piątek.

Wieczerza wigilijna w Polsce - zgodnie z tradycją - rozpoczyna się wraz z "pierwszą gwiazdką". To symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii ujrzeli Trzej Królowie. Zazwyczaj do kolacji zasiada się około godziny 18:00. Tradycyjnie wieczerzę rozpoczyna się modlitwą, a następnie jedna osoba czyta fragment Ewangelii Mateusza lub Ewangelii Łukasza o narodzinach Jezusa. 

Później następuje przełamanie opłatkiem i składanie życzeń. Według tradycji w Wigilię stół przykryty jest białym obrusem, pod którym znajduje się sianko. Przy stole ustawia się też jedno dodatkowe nakrycie dla "niespodziewanego gościa". Wigilijnym zwyczajem jest także śpiewanie kolęd oraz rozpakowywanie prezentów, które wcześniej umiejscawia się pod choinką.

RadioZET.pl