Obserwuj w Google News

Boże Ciało 2021 - czy jest wolne od pracy i szkoły i kiedy wypada? [DATA]

2 min. czytania
02.06.2021 14:41
Zareaguj Reakcja

Kiedy Boże Ciało w 2021 roku i czy jest wolne? Informacji na ten temat szukają zarówno osoby pracujące, jak i uczniowie, którzy nie wiedzą, czy tego dnia odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Szczegóły dotyczące tego, czy Boże Ciało 2021 jest dniem wolnym, można znaleźć poniżej.

Boże Ciało 2021 - kiedy jest i czy to dzień wolny od pracy oraz szkoły? [DATA]
fot. Jan Graczynski/East News

Boże Ciało 2021 - DATA: kiedy wypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa? Czy jest wolne? Jak się obchodzi to święto w Polsce? Skąd się wzięło i jaka jest jego historia? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, kiedy Boże Ciało w 2021 roku i czy jest to dzień wolny od pracy i szkoły.

Boże Ciało 2021 - sklepy otwarte w czwartek, 3 czerwca 2021 [ŻABKA, GLOBI, FRESHMARKET]

Kiedy jest Boże Ciało 2021? [DATA]

Data Bożego Ciała nie jest stała, dlatego święto to rokrocznie może wypadać w różnych terminach. Zawsze jednak jest to czwartek po święcie Trójcy Świętej. W związku z tym już teraz pojawia się wiele pytań dotyczących tego, kiedy jest Boże Ciało w 2021 roku. Tym razem Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przypadnie 3 czerwca. Oczywiście będzie to czwartek.

4 czerwca 2021 - wolne od pracy i szkoły w piątek, dzień po Bożym Ciele?

Boże Ciało 2021 - wolne od pracy i szkoły w czwartek, 3 czerwca?

Wiele osób szuka w sieci także informacji na temat tego, czy w Boże Ciało 2021 jest wolne. Dla wszystkich osób, które w tym terminie liczyły na przysłowiową labę, mamy bardzo dobre wiadomości - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która wypada 3 czerwca, jest dniem wolnym.

Długi weekend czerwcowy 2021 - kiedy jest Boże Ciało i wolne w czerwcu? [DATA]

Oznacza to, że w czwartek zamknięte będą supermarkety, drogerie oraz inne punkty usługowo-handlowe, a w szkołach nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.

Boże Ciało - obchody i zwyczaje święta w Polsce

Boże Ciało, inaczej Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, ma charakter dziękczynny i radosny. W ten dzień katolicy wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Uroczystość ta została ustanowiona na skutek objawień św. Julianny z Cornillon. Boże Ciało to święto nakazane, co oznacza, że uczestnictwo tego dnia we mszy świętej jest obowiązkowe. 

Święta nakazane w Kościele katolickim w Polsce 2021 - kiedy trzeba iść do Kościoła?

W Polsce Boże Ciało po raz pierwszy wprowadził biskup Nankier w 1320 roku w diecezji krakowskiej. Z kolei w 1420 na synodzie gnieźnieńskim święto to uznano za powszechne i obchodzone we wszystkich kościołach w państwie. W Polsce obchody uroczystości Bożego Ciała wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.  

RadioZET.pl