Zamknij

Blue Monday 2021 - co to znaczy i kiedy jest najbardziej depresyjny dzień w roku? [DATA]

18.01.2021 15:00

Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku, w 2021 przypadnie niezmiennie - jak sama nazwa wskazuje - na poniedziałek w drugiej połowie stycznia. Dzień ten został wyliczony na podstawie specjalnego wzoru, opracowanego przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla. Szczegółowe informacje na temat tego, kiedy Blue Monday i co to jest "depresyjny poniedziałek", można znaleźć poniżej. 

Blue Monday 2021 - co to znaczy i kiedy jest najbardziej depresyjny dzień w roku? [DATA]
fot. PIXABAY

Blue Monday 2021 - DATA: kiedy jest najbardziej depresyjny dzień w roku? Co to jest? W jaki sposób został obliczony? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawimy szczegółowe informacje i sprawdzamy dokładną datę Blue Monday oraz co to jest.

Blue Monday 2021 - DATA: kiedy jest najbardziej depresyjny dzień w roku i co to jest?

Informacje na temat tego, kiedy Blue Monday w 2021 i jaka jest data "depresyjnego poniedziałku", szczególnie interesują wiele osób. Najbardziej depresyjny dzień w roku przypada zawsze na trzeci poniedziałek stycznia. W 2020 będzie to dokładnie 18 stycznia. Co ciekawe, do 2011 roku był to poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia tego miesiąca.

Data Blue Monday wyliczona została na podstawie specjalnie opracowanego matematycznego wzoru Cliffa Arnalla (brytyjski psycholog), który uwzględnia kilka czynników, tj. meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) oraz ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi).

Blue Monday - fakt czy mit?

Blue Monday, inaczej "depresyjny poniedziałek", czyli najbardziej depresyjny dzień w roku, od początku budził wiele kontrowersji, przede wszystkim ze względu na brak wiarygodnych źródeł oraz obliczeń. Jakiś czas temu sam pomysłodawca Blue Monday Cliff Arnall przyznał, że najbardziej depresyjny dzień w roku to mit.

Geneza Blue Monday wiąże się z ofertą, jaką Cliff Arnall dostał od jednej z agencji PR-owych. Agencja ta na polecenie znanego biura podróży poprosiła naukowca o pomoc w wyliczeniu dnia, w którym "najlepiej rezerwować wycieczkę". Arnall zgodził się i szybko opracował pseudonaukowy wzór, w którym zawarł niepoliczalne, absurdalne wręcz zmienne. Po kilkunastu latach od ogłoszenia Blue Monday jego twórca wreszcie uznał, że teoria ta jest szkodliwa i trzeba z nią walczyć. Cliff Arnall przekonuje teraz, że nie istnieje coś takiego jak najbardziej depresyjny dzień w roku, a początek roku to nowe perspektywy i możliwości rozwoju.

Blue Monday - najbardziej depresyjny dzień w roku czy zręczne oszustwo?

RadioZET.pl/