Zamknij

Alert RCB - komunikat SMS. Co to jest, jak działa i czemu służy?

Anna Skalik
12.06.2019 14:52
Alert RCB co to jest i jak działa
fot. Alert RCB/screen

Alert RCB, czyli komunikat SMS od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, będzie informował mieszkańców danych województw o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych, takich jak burze czy nawałnice, mogących zagrażać życiu. Co to jest alert RCB? Jak brzmi komunikat? Najważniejsze pytania i odpowiedzi.

Alert RCB - co to jest?

RCB, czyli Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, kiedy tylko dostanie informację o zbliżającym się zagrożeniu pogodowym (i każdym zjawisku, które może zagrażać życiu człowieka), będzie przesyłać ją do operatorów telekomunikacyjnych. Operatorzy ci prześlą go z kolei do wszystkich klientów znajdujących się w zasięgu ich stacji bazowych. W ten sposób zostaną oni komunikatem SMS powiadomieni o gwałtownej burzy czy nawałnicy.

Jak informuje ministerstwo cyfryzacji, docelowy system ostrzegania zacznie funkcjonować w grudniu, jednak już dziś ruszył test alertu RCB. Wiele osób dostaje dziś SMS o tej treści:

1
fot.

Komunikat alertu RCB

Jak brzmieć będzie treść alertu RCB? Marek Zagórski, szef ministerstwa cyfryzacji, tłumaczy, że decyzję w sprawie treści SMS-a będzie podejmowało RCB. Zaznaczył, że ważne, by był to komunikat zwięzły i prosto sformułowany. "Ma spełniać jedną funkcję: ostrzegać" - zaznacza Zagórski. Ten, który rozsyłany jest dziś, brzmi: "Uwaga, dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek, śledź komunikaty pogodowe".

Zobacz też: IMGW: czekają nas upały. Ostrzeżenie

Akcja pilotażowa jest prowadzona na terenie całego kraju, we wszystkich sieciach telefonii komórkowej działających na terenie Polski. Aby korzystać z alertu nie trzeba instalować żadnych aplikacji czy dodatkowego oprogramowania. Nie trzeba się także nigdzie zapisywać ani rejestrować. Otrzyma go każdy, kto znajduje się w zasięgu zagrożenia, bez względu na to, z usług którego operatora korzysta. Co ważne, wysłanie alertu nie stanowi naruszenia bezpieczeństwa danych osób, które go dostaną - numer nie trafia do żadnej specjalnej bazy danych i nie jest przechowywany.

Kto dostaje alert RCB i co zrobić, kiedy się go dostało?

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dostają osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu. Wszyscy otrzymają na swój telefon komórkowy SMS zawierający informację o rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją oraz kilka wskazówek, dotyczących postępowania. Do wskazówek należy się stosować. Komunikaty mają być wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka

Fala wezbraniowa na Wiśle 2019 - co to znaczy i o co chodzi w alercie RCB?

Alert RCB jest bezpłatny i może zostać wysłany przez cały rok o dowolnej porze dnia i nocy - zależnie od aktualnej sytuacji związanej z ewentualnym zagrożeniem życia i zdrowia.

RadioZET.pl/RCB.gov/SA