Zamknij

300+ na wyprawkę - kiedy można nie otrzymać świadczenia? [WARUNKI, ZASADY]

Jolanta Waligóra
01.07.2019 11:45

300+ na dziecko to jeden z projektów zapowiedzianych przez Mateusza Morawieckiego podczas kwietniowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Pierwsze świadczenia mają zostać wypłacone już w sierpniu. Nie wszyscy jednak będą mogli liczyć na taki zastrzyk gotówki. W jakich sytuacjach nie będzie przysługiwała wypłata świadczeń? Sprawdzamy!

300+ na wyprawkę - kiedy można nie otrzymać świadczenia? [WARUNKI, ZASADY]
fot. PIXABAY

300 zł na wyprawkę szkolną - kiedy można nie dostać? Przedstawiamy wszystkie najistotniejsze informacje na temat programu, odpowiadamy na jedne z najczęściej zadawanych pytań i sprawdzamy, co warto wiedzieć o programie 300 plus na wyprawkę dla dziecka.

Wyprawka 300 plus dla uczniów - od kiedy i dla kogo wypłaty? [WARUNKI] 

300 plus na wyprawkę - kto nie otrzyma świadczenia? 

300+ na wyprawkę dla dziecka to jeden z nowych projektów zapowiedzianych przez Mateusza Morawieckiego podczas kwietniowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości, która odbyła się w 2018 roku. Premier dotrzymał obietnicy i 1 czerwca ubiegłego roku podpisał rozporządzenie w tej sprawie. 300+ przysługiwać będzie raz w roku dzieciom, które rozpoczynają rok szkolny oraz spełniły określone kryteria. 

Nie wszyscy jednak będą mogli liczyć na taki zastrzyk gotówki. Świadczenie 300+ nie będzie wypłacane m.in. osobom, które zapomniały o złożeniu wniosku, jeśli dziecko jest w zerówce lub studiuje czy, w sytuacji, gdy rodzina sprawuje opiekę naprzemienną.

300+ - wniosek online: jak i gdzie złożyć wniosek 300+ przez internet?

300+ na wyprawkę dla dziecka - kiedy można nie dostać? [WARUNKI, ZASADY]

Jak już wspominaliśmy powyżej, w niektórych sytuacjach program 300+ na wyprawkę nie przysługuje. Jak informuje Fakt, urzędnicy mogą nie wypłacić wyprawki dla dziecka w następujących przypadkach:

  • Jeśli zapomnimy o złożeniu wniosku - warunkiem wypłat świadczenia 300 plus jest złożenie wniosku. Można to zrobić od 1 lipca za pośrednictwem strony empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną. Dodatkowo od 1 sierpnia będzie można złożyć wniosek 300+ na wyprawkę dla dziecka drogą tradycyjną. Dokumenty należy dostarczyć do tego samego miejsca, gdzie wnioski 500+, tj. ośrodki pomocy społecznej, urzędy miasta oraz gmin. Wniosek 300+ na wyprawkę może być złożony przez: jednego z rodziców, opiekuna prawnego, opiekuna faktycznego dziecka, rodziny zastępczej lub osoby prowadzącej rodzinny dom dziecka.
  • Jeśli złożymy wniosek o 300+ po terminie - o 300 plus na wyprawkę dla ucznia będzie można wnioskować do 30 listopada. Złożenie dokumentów po tym terminie będzie jednoznaczne z utratą środków.
  • Jeśli nasze dziecko jest w zerówce - 300 plus wypłacane jest uczniom od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Świadczenia nie otrzymają zarówno dzieci, które uczęszczają do zerówki, jak i przedszkola.
  • Jeśli nasze dziecko studiuje - 300+ na wyprawkę wypłacane jest do 20. roku życia włącznie (24 lat w przypadku osób niepełnosprawnych), jeśli dziecko się uczy. 
  • Jeśli mamy długi - świadczenie z założenia ma być wolne od egzekucji komorniczej. Mogą zdarzyć się jednak nieporozumienia w przypadku egzekucji z rachunku bankowego. Aby uniknąć podobnych sytuacji, rodzice, którzy mają długi lepiej, by nie pobierały 300+ na konto. W tym celu warto udać się do ośrodka pomocy społecznej i poprosić o to, by świadczenie wypłacane było w gotówce.
  • Jeśli sprawujemy opiekę naprzemienną - w sytuacji, gdy rodzice są rozwiedzeni, w separacji lub żyją osobno, a sąd przyznał im opiekę nad dzieckiem naprzemienną, to świadczenie zostanie podzielone pomiędzy rodziców - każdy dostanie po 150 zł. W takim wypadku należy do wniosku o 300+ dołączyć skan kopii wyroku.

RadioZET.pl/JW